[]
tanie noclegi Nowy Dębiec | noclegi w Nowym Dębcu | domki letniskowe do wynajęcia Nowy Dębiec | camping Nowy Dębiec
Przerwę pomiędzy plażowaniem a zażywaniem kąpieli słonecznych warto wykorzystać na zwiedzanie ciekawych, historycznych miejsc o przepięknym krajobrazie, położonych w okolicy Nowego Dębca.
Z pewnością należą do nich:
- Ruiny kościoła św. Marcina wzniesionego w XIII wieku w Gryżynie
 - Zespół pałacowy zbudowany w latach 1780-1791 i Stadnina Koni w Racocie oraz wozownia z kolekcją powozów (zobacz)
 - Zespół pałacowo-parkowy założony w II połowie XVIII wieku w Turwi
 - Dwór klasycystyczny z 1795 roku w Choryni, w którym mieszkał i tworzył Adam Mickiewicz
 - Zespół klasztorny (Zakon BENEDYKTYNÓW) w Lubiniu
Jezioro Wonieskie ma powierzchnię 121 ha i głębokość maksymalną 14,5 m. Położone w powiecie kościańskim, w gminie Kościan, jest częścią ciągu Jezior Wonieskich. Otoczone jest drzewostanem sosnowym ze wschodu oraz roślinnością typową dla łęgu z dużym udziałem jesionu oraz olszy szarej od strony zachodniej, natomiast od północy i południa bagiennymi łąkami. Zbiornik powstał przez podpiętrzenie wód rzeki Samicy. Pomimo tego, że zbiornik jest tworem sztucznym stanowi cenny element przyrody z licznymi rzadkimi gatunkami fauny i flory, oraz nadzwyczaj wartościowymi ekosystemami wodno-błotnymi. 
Jezioro Wonieskie należy do typu leszczowego. Obok leszcza, który jest gatunkiem wiodącym wśród ryb spokojnego żeru, występują: lin, płoć, karp, wzdręga, ukleja. Natomiast wśród drapieżników przeważa sandacz i węgorz.
Nowy Dębiec to miejscowość letniskowa położona nad Jeziorem Wonieskim w województwie wielkopolskim (około 15km od Kościana, 25 km od Leszna i ok. 30km od Śremu), w powiecie kościańskim, w gminie Kościan. Plaża w Nowym Dębcu wysypana jest świeżym piaskiem, a nad bezpieczeństwem osób przebywających przez cały dzień w okresie wakacji czuwają wykwalifikowani ratownicy.
Na plaży znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego (kajaki, rowerki wodne), boisko do siatkówki plażowej, a dzieci korzystać mogą z wodnej zjeżdżalni. Nie lada atrakcją jest możliwość wypożyczenia motorówki i rejsu wokół jeziora. W Nowym Dębcu znajdują się liczne punkty gastronomiczne oraz sklepy. Ponadto działa tutaj Kościański Klub Żeglarski.
Atrakcyjna lokalizacja (oddalenie od głównej trasy) oraz urokliwy teren (lasy, jezioro, możliwość łowienia ryb i kąpieli, cisza i spokój) sprawiają, że Nowy Dębiec jest miejscem idealnym na wypoczynek dla rodzin z dziećmi.